PIĘCIU MĘCZENNIKÓW

13 listopada w Liturgii Kościoła w Polsce wspominaliśmy pięciu męczenników, którzy w 1003 roku zginęli na polskiej ziemi. Nazywamy ich męczennikami pierwszymi, bo jako pierwsi zostali ogłoszeni świętymi. W 1001 roku na ziemie słowiańskie, przybyli głosić Słowo Boże zaprzyjaźnieni ze św. Romualdem (późniejszym Założycielem kamedułów) dwaj Włosi: Benedykt i Jan. We wsi Święty Wojciech (obecnie Wojciechowo) pod Międzyrzeczem w 1002 roku założyli pustelnię. Wkrótce dołączyli do nich Polacy możnego rodu (może nawet książęcego) – bracia Mateusz i Izaak oraz Krystyn – klasztorny sługa, pochodzący prawdopodobnie z pobliskiej wsi.

W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn zostali napadnięci przez zbójców i wymordowani. Powód napadu był prawdopodobnie rabunkowy, ponieważ zakonnicy otrzymali od księcia Bolesława Chrobrego środki w srebrze na prowadzenie misji.

Kult męczenników zaczął się już od ich pogrzebu. Wkrótce potem, w 1006 roku, św. Brunon napisał „Żywot pięciu braci męczenników”. W poczet świętych wpisał ich papież Jan XVIII.

opr.

do góry